Indijski orah već u svom nazivu obmanjuje jer nije poreklom iz Indije, a i nije orah. Poreklo mu vodi iz Brazila, a prema notaničkoj klasifikaciji nije orašasto voće već seme kešu jabuke, tropske biljke.
Ovo ćemo malo razjasniti. Orašasti plodovi su plodovi pojedinih biljaka sa tvrdom ljuskom u kojoj se nalazi uglavnom jestiva semenka. Kod njih se plod ne otvara da bi se semenka oslobodila. Najpoznatiji orašasti plodovi su lešnik, kesten, žir, orah.
Veliki broj sušenih semenki se takođe naziva orasima, ali po botaničkim pravilima postoje dodatni uslovi da bi se svrstali u orašaste plodove. Jedan od glavnih je da se ljuska ne otvara kako bi ispustila seme. U botaničkom smislu pistaći, badem, običan orah, brazilski orah nisu orašasti, ali se uobičajen naziv često odnosi na jestivo jezgro takvih plodova. Oršasti plodovi su puni hranljivih materija, koriste se u kulinarstvu ili za grickanje, sirovi ili prerađeni. Neke vrste se u ishrani koriste i milenijumima.
Indijski orah ili Kešu jabuka – Sadržaj, kalorije, dnevna doza
Indijski orah ili brazilski orah je poreklom iz Južne Amerike tj. iz primorskih oblasti severoistočnog Brazila. U Indiju su ga preneli portugalci i ona je danas njegov najveći proizvođač.
Seme indijskog oraha je u obliku bubrega i veličine je do 3 cm. Raste na voću koje se zove indijska ili kešu jabuka i svaki plod ima po jednu semenku koja je zakačena na donjem delu. Plod kešu jabuke je u obliku kruške koji je dugačak od 7-15 cm, obložen je žutom ili crvenkastom ljuskom. Ispod nje se nalazi voćna pulpa od koje se pravi sok. On je bogat vitaminom C, K, folnom kiselinom, magnezijumom, kalcijumom, cinkom, selenom, fosforom, bakrom, antioksidansima i monozasićenim mastima.
Energetska vrednost indijskog oraha je 553kcal, to je ukusna i hranljiva zdrava hrana sa čijim konzumiranjem ne treba preterivati. Savet je da se jede dvadesetak oraščića dnevno.
Jedna napomena. Pre upotrebe seme mora biti pažljivo i potpuno izvađeno iz spoljašnje opne, jer taj sloj može biti toksičan i štetan po zdravlje. Čak i kada se dodiruje izaziva peckanje i osip na rukama.
Indijski orah se jede sirov, pečen , pržen sa puterom, sladak je, koristi se kao grickalica, ali i kao začin raznim jelima, piletini, salatama, kašama, kolačima.
Ovu hranljivu i zdravu namirnicu preporučljivo je redovno konzumirati jer samo desetak komada ovog ploda pojačava lučenje hormona koji daju signal mozgu da je organizam sit pa na taj način kontroliše apetit. Nutricionisti ga preporučuju čak i kao dodatak salatama od povrća umesto ulja.
Da li je indijski orah zdrav?
Itekako! Indijski orah ima antibakterijsko, antiseptičko i diuretsko svojstvo. Bogat je i bakrom koji je bitan za mnoge fitiološke procese u organizmu kao što su apsorpcija gvožđa, borba sa slobodnim radikalima, razvoj vezivnog tkiva i kostiju, proizvodnja melanina. Preporučuje se i kao užina u raznim dijetama jer sadrži dosta dijetetskih vlakana i pruža osećaj sitosti. Potrebno ga je jesti u umerenim količinama jer sadrži dosta kalorija, a pržen i posoljen može uticati na povećanje krvnog pritiska. Za šta je dobar indijski orah?
- Zbog velikih količina nezasićenih masnih kiselina i oleinske kiseline, indijski orah je dobar za srce i ceo vaskularni sistem. Smanjuje nivo triglicerida koji su glavni uzročnici srčanih bolesti.
- Osim toga indijski orah zbog svog sastava pogoduje dijabetičarima jer smanjujući nivo triglicerida smanjuje rizik od pojave šećera i holesterola.
- I ako sadrži dosta masnoće, to su uglavnom mononezasićene masti koje smanjuju loš holesterol, a povećavaju dobar.
- Indijski orah sprečava stvaranje kamena u žuči.
- Indijski orah otklanja stres i nervozu, opušta nerve, a još od davnina se koristi kao dobar afrodizijak.
- Indijski orah je dobar za održavanje zdravlja zuba jer uništava bakterije koje izazivaju karijes i bolesti desni.
- Pošto sadrži dosta gvožđa, indiski orah sprečava anemiju, umor, infekcije i razne bolesti.
- Indijski orah pomaže kod varenja hrane jer sadrži dijetetska vlakna. Ne treba preterivati sa njegovim konzumiranjem jer može izazvati nadimanje i problem sa gasovima.
- Koristan je za zdravlje očiju jer sadrži male količine zea-ksantinina koji je važan antioksidans, selektivno se apsorbuje u mrežnjači oka i oku daje zaštitu pri filtriranju UV zraka i sprečava degenerativne promene u oku u starosti.
- Pošto sadrži proantocijanidin, vrstu flavonoida koji sadrži dosta bakra dobar je u borbi sa ćelijama raka. On izgladnjuje ćelije tumora tako što im ne daje potrebnu hranu za njihov razvoj.
Jedna zanimljivost vezana za ovu biljku. Najveće stablo indijskog oraha na svetu nalazi se na severoistoku Brazila u gradu Parnamirim koji ima specifičnu krošnju sa genetskom greškom jer mu grane ne rastu pema gore, nego u stranu. A sad malo zanimljivih recepata sa indijskim orasima.
Posna pica sa indijskim orahom – Napravite sir od indijskih oraha!
Kako da preskočimo recept za posnu picu sa sirom od indijskih oraha.
Za testo je potrebo: dve šargarepe, pola komorača, dva čena belog luka, pola male glavice crvenog luka, 4 zelene masline, pola šolje paradajza, kašika maslinovog ulja, kašika peršuna, kašika ruzmarina, kašika morske soli, dve šolje mlevenog lana.
Za sir od indijskiog oraha je potrebno: dve šolje indijskog oraha, dve šolje soja sosa, kašika i po soka od limuna.
Šargarepa, komorač, beli i crveni luk, masline, paradajz se stave u blender i miksuju dok se ne dobije jednolična smesa. Zatim se dodaju začini pa lan i smesa se miksa dok masa ne bude homogena. Ako je potrebno dodati još malo lana.
Sir se pravi tako što se sastojci izmiksaju. Ako je potrebno dodati malo vode da se dobije kremasta struktura.
Smesa se razvuče na debljinu od jednog centimetra i ostavi da se suši u dehidratoru oko osam sati. Pošto to retko ko poseduje ono se može sušiti i prirodno, ali se tada kora mora dan ranije napraviti. Takođe je moguće sušiti je u tek malo zagrejanoj rerni neko vreme. Bitno je da se stavi na papir za pečenje i pažljivo skida sa njega. Onda se namaže sa napravljenim sirom i takođe suši jedno vreme.
Maslac od indijskog oraha – puter
Jedno jednostavno, a korisno jelo maslac od indijskog oraha.
Za njega je potrebno dve šolje neslanih prepečenih indijskih oraha, tri kašike ulja po izboru, četvrt kašičice soli, kašičica šećera. U blenderu se samelju svi sastojci. Ako je potrebno dodati još kašikicu dve ulja. Ovako pripremljen maslac se može koristiti kao namaz ili kao sastojak drugih jela, soseva i slatkiša.
Pileća salata sa indijskim orahom
Pileća salata sa indijskim orahom je takođe jedno od jela koje vredi probati. Za ovo jelo je potrebno pola kilograma pilećeg belog mesa, najmanje dve čaše pavlake, malo majoneza, 300 grama kačkavalja, susama po želji, 100 grama indijdkog oraha, so, biber, malo jogurta.
Pileće belo meso prvo ispeći ili prokuvati pa iseckati na kockice i staviti u činiju.Dodati izrendani kačkavalj, so, biber po želji, pavlaku i majonez i sve dobro promešati. Posle toga se doda malo jogurta ili kiselog mleka ako je smesa previše gusta, indijski orah, susam po želji i opet dobro promeša. Tako dobijenu salatu staviti u frižider na kratko i služiti kao hladno predjelo.
Kolači sa indijskim orahom – POSNO
Za posne kolače od indijskog orah potrebno je 300 gram indijskog oraha, kora i sok od dve pomorandže, 300 grama šećera i šećer za posipanje podloge.
Indijski orah se samelje i pomeša sa kristal šećerom, izrendanom korom i sokom od pomorandže pa se zamesi testo. Podloga na kojoj se testo razvlači se pospe šećerom. Nekom modlom ili čašom vadite željene oblike i ređajte po plehu. Kolačiće ostavite par dana da se suše.
Još recepata za brze kolače pogledajte ovde: Ukusni Brzi Kolaci : Jafa Oblande, Krempita sa keksom, …